Bogerneshus_vinter

Så er vi næsten igennem januar, og foråret hvor vi igen kan mødes med vore veteranbiler er kommet nærmere, men midt i januar mødtes vi til spisning i Borgernes Hus i Veng, og det var en rigtig dejlig aften.

Det er et virkelig fint arrangement Betty og Poul Erik Just, har taget initiativet til.

Aftenen skulle starte 18:30 med spisning, men vi kom nu i god tid, så vi havde tid til at sludre med mange dejlige mennesker inden vi blev lukket ind til aftensmaden, og Birgittes fantastiske karbonader og grønærter/gulerødder satte fra starten en dejlig varm og god stemning.

Senere på aftenen viste John så en filmoptagelse fra Skanderborgløbet i 1994, og så stod denne dag jo lysende klar i erindringen, med bla.a. alle de sjove opgaver vi blev udfordret med og den kønne natur vi kørte igennem. Bagefter vistes en film om gamle Buck traktorer, som nok især havde mændenes interesse. Under hele filmfremvisningen drak vi kaffe med dejlig, dejlig kage og dertil hyggelig småsnakken.

Jo det var helt igennem en dejlig og vellykket aften, så nu glæder vi os til endnu en fornøjelig aften d.11.februar med Birgittes gode mad, og venter spændt på hvad Poul Erik har gemt i ærmet til os.

Herfra skal lyde en stor tak til Betty og Poul Erik for det gode initiativ. Det er så dejligt, at nogen har lyst til og vil bruge tid på at arrangere noget for veteranfolket, så vi kan mødes medens vi venter på foråret og de første udflugter, så vi har i hvert tilfælde også tilmeldt os til både marts og april.

Vi glæder os også til at deltage i de onsdags aftenture, som Betty og Poul Erik har sat os i udsigt, hvor vi mødes og måske kører til et kønt sted og spiser vores medbragte mad.

1000 tak fra Kirsten og Søren Baunsgaard

Se hvornår næste arrangement afholdes i klubbens kalender her

Billeder fra arrangementet:

En hyggelig aften i Borgernes Hus i Veng

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *