IMG_7657

Vi siger mange tak for det flotte fremmøde og en hyggelig dag, og skal samtidig beklage overfor de mange hundrede, der trods måske en lang køretur, ikke kom ind på pladsen.

Første gang vi lavede 5. juni træf på Wedelslund Gods, håbede vi på 3-400 køretøjer, og der kom 800. Sidste år kom vi op ca. 1300, hvilket var hvad vi i vort stille sind også håbede på i år, men realiteterne ville det anderledes med ca. 2.000 klassiske køretøjer og omkring 8.000 besøgende. Dette medførte desværre, at al logistik nok en gang røg fløjten, og blandt andet klubbens hjælpere kom på alvorligt overarbejde – vi takker for den store indsats. Vi vil selvfølgelig forsøge at tage højde for den store interesse til næste år, hvor vi fejrer vort 5. års jubilæum.

(Se mere om årets træf i septemberudgaven af Vintage-Nyt)

Arrangørerne:

Wedelslund Gods

Wedelslund Gods Classic Car Club

Dansk Vintage Motor Club

VeteranPosten

DSC_0175

DSC_0191

Nok en gang blev rammerne sprængt, da der blev indbudt til Træf og køretøjsdag på Wedelslund Gods